Jazda we mgle

Zgodnie z danymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Polsce notuje się rocznie średnio 54 dni z mgłą, a najwięcej takich dni występuje najczęściej w październiku i listopadzie. Stacjami synoptycznymi, na których najczęściej obserwuje się to zjawisko atmosferyczne, są Chojnice (90 dni), Jelenia Góra i Zielona Góra, a najrzadziej na Helu, w Tarnowie i w Gdańsku (23 dni)*. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault przypominają, jak bezpiecznie jeździć we mgle.

Mgła znacznie ogranicza widoczność, a co za tym idzie utrudnia m.in. ocenę odległości i prędkości innych pojazdów, zauważenie znaków pionowych czy pieszych znajdujących się na pasach. W takich warunkach szczególnie ważna jest spokojna, wolna jazda i prowadzenie samochodu w sposób przewidywalny dla innych uczestników ruchu. Najlepiej jechać z taką prędkością, by móc zatrzymać się na odcinku drogi, który w danym momencie jest dla nas widoczny. Gdy widoczność we mgle spada do kilkudziesięciu metrów, może to oznaczać bardzo niską prędkość. Punktem odniesienia, który ułatwi jazdę w tak trudnych warunkach, mogą być linie na jezdni. Pozwalają one kontrolować położenie auta na drodze i utrzymanie go w pasie ruchu – radzi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Światła przeciwmgłowe należy włączać, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów i wyłączać, gdy widoczność się poprawia. Włączone światła przeciwmgłowe, szczególnie tylne, mogą w dobrych warunkach atmosferycznych oślepiać innych kierowców. W czasie mgły nie należy używać świateł drogowych, czyli tzw. długich. Podświetlą one tylko mgłę, przez co widoczność pogarsza się, a nie polepsza. Przy pogorszonej widoczności posiadanie sprawnego i czystego oświetlenia samochodu to nie tylko obowiązek kierowcy, lecz także podstawa bezpiecznej jazdy. Jeśli auto nie posiada systemu powiadamiającego o niesprawnym oświetleniu, trzeba regularnie samodzielnie sprawdzać wszystkie światła w samochodzie. O ile dość łatwo jest zauważyć niedziałające światło mijania, o tyle w przypadku na przykład kierunkowskazów czy świateł hamowania (tzw. świateł stop) można jeździć przez jakiś czas, nie zdając sobie sprawy z awarii.

Odstęp od poprzedzającego pojazdu nie powinien być mniejszy niż dwie sekundy przy dobrej widoczności, a w warunkach gęstej mgły powinien być większy. Gdy to auto ma włączone światła przeciwmgłowe, trudniej zauważyć rozpoczęcie hamowania. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że podczas mgły często mamy też do czynienia ze śliską nawierzchnią – przypomina Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Przy ograniczeniu możliwości oceny sytuacji na drodze wyłącznie na podstawie wrażeń wzrokowych ważne staje się wykorzystanie zmysłu słuchu. Szczególnie dotyczy to pieszych, dlatego powinni zrezygnować z rozmowy przez telefon czy słuchania muzyki w czasie przechodzenia przez jezdnię. W przypadku kierowców na przykład wyłączenie radia może pomóc w koncentracji, która w takich warunkach jest kluczowa – dodaje dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

* Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Państwowy Instytut Badawczy.