Kiedy wymienić pióra wycieraczek?

Wycieraczki to proste urządzenia, bez których nie da się jeździć bezpiecznie. Właściwy stan wycieraczek to istotny element bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów przez cały rok.

Skuteczność czyszczenia szyb zależy przede wszystkim od stanu wycieraczek. Na zużycie ma wpływ liczba cykli roboczych, ale także czas. Wynika to z normalnego starzenia się gumy, która jest głównym elementem piór wycieraczek. Smugi, przeskakiwanie wycieraczek po szybie czy odgłosy przypominające piszczenie to ostateczne symptomy wskazujące na konieczność wymiany piór. Zwyczajowo wymienia się pióra wycieraczek z dwóch powodów. W pierwszym przypadku wycieraczki wymieniamy, gdy widzimy niedoskonałości związane z ich działaniem, w drugim natomiast wymieniamy je okresowo, dwa razy w roku lub przed i po zimie, ponieważ w tym czasie zużywają się bardziej intensywnie. Gumowe pióro wycieraczki jest narażone na uszkodzenia wynikające na przykład z przymarznięcia do szyby lub pracy wycieraczek na oblodzonej szybie.

Kierowca musi widzieć wyraźnie drogę przed sobą i otoczenie. Szczególnie podczas jazdy w czasie opadów deszczu czy śniegu, ale tak naprawdę również w czasie słonecznej pogody, gdyż także wtedy szyba musi być regularnie czyszczona. Nie jest to możliwe bez skutecznie działających wycieraczek – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Pamiętajmy o utrzymaniu czystości wewnętrznej strony szyby. Kiedy jest zanieczyszczona, łatwiej osadza się na niej wilgoć, a to może być uciążliwe dla kierowców szczególnie o tej porze roku, skutecznie ograniczając widoczność.