Bezpieczne parkowanie

Wzmożony ruch na parkingu przed sklepem, zwłaszcza przed świętami, nie jest niczym niezwykłym. Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, aby wyjazd na świąteczne zakupy w najbliższych dniach przebiegł sprawnie i bezpiecznie.

Jak się poruszać po zatłoczonym parkingu?

Wybierając się do marketu w przedświątecznym tygodniu, należy liczyć się z możliwością długiego oczekiwania w kolejce i ze sporym ruchem na parkingu.

Nie pozwólmy sobie na to, aby przez pośpiech czy irytację podczas przedświątecznych zakupów ignorować znaki drogowe i obowiązujące zasady ruchu drogowego. Takie zachowania jak jazda pod prąd czy niewłączanie kierunkowskazów mogą skutkować między innymi stłuczką czy kolizją. Bezpieczniej będzie nie odkładać zakupów na ostatnią chwilę i wybrać mniej uczęszczane godziny, również z uwagi na trwającą pandemię. Unikajmy także parkowania obok dużych samochodów, które mogą zasłonić nam widok przy wyjeździe – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Na parkingu przepuść pieszego

Nie najlepszym pomysłem jest też parkowanie blisko wejścia do sklepu, gdyż w takich miejscach natężenie ruchu jest zwykle największe. Bezpieczniej jest zaparkować w nieco większej odległości. Istotną rolę odgrywa również uważne obserwowanie otoczenia przez kierowcę, ze szczególnym zwróceniem uwagi na poruszających się po parkingu pieszych.

Pieszy co prawda nie może utrudniać ruchu pojazdom oraz ma obowiązek unikać wszelkich działań, które mogłyby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, warto jednak pamiętać, że może to zignorować lub po prostu w roztargnieniu nie zauważyć zbliżającego się samochodu. Kluczowa jest jazda z niską prędkością, zachowanie najwyższej ostrożności i pełne skupienie kierowcy, aby mógł błyskawicznie zareagować na zagrożenie. Uwagę kierowcy może skutecznie rozpraszać rozmawianie przez telefon – niedopuszczalne jest korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania go w ręku.

Lepiej parkować przodem do wyjazdu

Na zatłoczonym parkingu lub gdy miejsce do zaparkowania jest niewielkie, najlepiej wjechać na nie tyłem, co pozwoli nam potem bezpieczniej wyjechać. Warto najpierw minąć miejsce parkingowe i zobaczyć, czy nic nie utrudni mam zaparkowania, np. niskie betonowe słupki, bardzo wysoki krawężnik, wystające elementy metalowe chroniące latarnie itp. Podczas cofania należy ocenić odległość, patrząc w lusterko wsteczne, można też przekręcić głowę w prawo i spojrzeć przez tylną szybę. Co ważne, trzeba uważnie obserwować boki i rogi samochodu i upewnić się, że zostało dostatecznie dużo miejsca aby otworzyć drzwi. W przypadku wątpliwości można zatrzymać pojazd i spróbować wykonać manewr jeszcze raz – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.