CarsharingCarsharing to jedna z popularnych szczególnie w dużych miastach opcji transportu. Pomimo wielu zalet, bo nie trzeba ponosić kosztów związanych z zakupem czy utrzymaniem samochodu, żeby z niego korzystać w razie potrzeby, wymaga jednak od kierowców pewnej ostrożności. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą, co robić, gdy za każdym razem wsiadamy za kierownicę innego auta.

Kilka bardzo ważnych czynności z punktu widzenia bezpieczeństwa należy wykonać jeszcze na parkingu. To przede wszystkim prawidłowe ustawienie fotela, kierownicy i lusterek. Jeśli jest dotykowy wyświetlacz czy wiele przycisków na kierownicy, warto zapoznać się z ich obsługą. Kolejne czynności, o jakich trzeba pamiętać, to połączenie telefonu z zestawem głośnomówiącym, ustawienie ulubionej muzyki oraz wybranie trasy w nawigacji. I wszystko to powinno odbyć się przed wyruszeniem w trasę – wyjaśnia Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Ustawienie fotela kierowca musi zacząć od wyregulowania wysokości siedziska (ma zapewniać dobrą widoczność deski rozdzielczej i otoczenia), następnie ustalić odległość od pedałów (noga lekko zgięta przy maksymalnie wciśniętym pedale sprzęgła, w przypadku samochodów z automatyczna skrzynią biegów wciskamy hamulec), kąt oparcia fotela (jak najbardziej pionowo) i zagłówka (szczyt powinien być ustawiony na równi z czubkiem głowy). Przy ustawianiu pozycji kierownicy trzeba brać pod uwagę odległość – dobrze jeśli opierając plecy o oparcie, możemy wyprostowaną ręką dotknąć szczytu kierownicy nadgarstkiem, a także wysokość, która umożliwi wygodną obserwację zegarów i wskaźników znajdujących się na desce rozdzielczej. Na koniec ustawienie lusterek i zapięcie pasa bezpieczeństwa. Pas nie może być skręcony i powinien jak najściślej przylegać do ciała.

Jakie przyciski sterowania najlepiej zlokalizować w pierwszej kolejności? Przełącznik otwierania szyb, kierunkowskazy, manetkę wycieraczek i przełącznik świateł. Jeśli jest taka opcja, warto wycieraczki i światła ustawić w trybie automatycznym. Istotna jest także czystość szyb, żeby nic nie ograniczało widoczności. Bardziej doświadczony kierowca może też ocenić stan opon.

Pierwsze kilka kilometrów lepiej przejechać wolniej niż znanym samochodem i sprawdzić na spokojnie, jak hamuje, skręca czy przyspiesza – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.